Magyar Állatorvosok Világszervezete Alapszabálya

   

A Magyar Állatorvosok Világszervezete demokratikus, az önkormányzatiság elvére épülő szervezet.

I. A társadalmi szervezet


neve:
Magyar Állatorvosok Világszervezete, angolul: World Organization of Hungarian Veterinarians
székhelye: 1052 Budapest, Semmelweis Ignácz utca 1-3.
címere: a földgömb rajzolata (a tengerkék és a szárazföld sárgás-barna kontúrjaival), Magyarország felé szárnyaló fecskével. A címer körirata a felső félkörívben: Magyar Állatorvosok Világszervezete, a címer alsó félkörívében a Világszervezet angol neve: World Organization of Hungarian Veterinarians. A megnevezések között piros-fehér-zöld szalagfonat van.

II. A Magyar Állatorvosok Világszervezetének / a továbbiakban Világszervezet/ célja:

országhatárokra és állampolgárságra tekintet nélkül, a meglevő állatorvos szervezetek és intézmények bevonásával és támogatásával

  • az anyaországban és a világ más országaiban élő magyar állatorvosok kapcsolatrendszerének kiépítése és fenntartása
  • a magyar állatorvosi hagyományok megőrzése és továbbfejlesztése,
  • az állatorvosok társadalmi helyzetének, szellemi-anyagi megbecsülésének megismerése és javítása, az állatorvosi kar és tagjai érdekeinek védelme,
  • a tagok kezdeményezésére szakmai és területi szervezetek létrehozása, céljaik megvalósításának segítése,
  • a világban bárhol élő, magukat magyarnak valló állatorvosok név- és címjegyzékének összeállítása és naprakész vezetése,
  • a magas színvonalú állatorvosképzés segítése a graduális és a posztgraduális képzés területén egyaránt,
  • a hazai és a nemzetközi tapasztalatcsere megszervezése, a gyakornoki képzés további lehetőségeinek megteremtése, a fiatal kollégák pályakezdésének, tudományos és gyakorlati munkájának segítése.
  • a magyar állatorvosok színvonalas szaksajtóval és információs anyaggal való ellátása

III. A Világszervezet tagsága:

1. A Világszervezet tagja lehet minden, állatorvosi diplomával rendelkező, magát magyar származásúnak valló természetes személy, akit a Magyar Állatorvosok Világszervezete elnöksége Világszervezeti tagságra meghív, aki tagként jelentkezik, a Világszervezet célkitűzéseivel egyetért, az Alapszabályban foglaltakat elfogadja, magára nézve kötelezőnek ismeri el, vállalja a tagdíj fizetését és belépési szándékát a Világszervezet elnökségéhez intézett írásos nyilatkozatban kifejezi. A jelentkezők belépési nyilatkozatát az elnökség elfogadja, vagy elutasítja. Döntéséről a belépni szándékozót írásban értesíti.

2. A Világszervezet pártoló tagja lehet az a magyar, vagy nem magyar anyanyelvű állatorvos és az a világ bármely táján élő természetes személy, jogi személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, amely a Világszervezet célkitűzéseivel egyetért, az Alapszabályban foglaltakat elfogadja, és ezt írásbeli belépési nyilatkozattal kinyilvánítja. A belépési nyilatkozatban megjelöli, hogy a Világszervezetet milyen támogatásban kívánja részesíteni. A fölvételről az elnökség dönt, és erről a belépni szándékozót írásban értesíti.

3. A tagságot törléssel vagy kizárással megszüntető elnökségi határozat ellen, annak kézhezvételétől számított 30 napon belül, a Közgyűléshez lehet fellebbezni. A Közgyűlés döntéséig a tagságot fölfüggesztettnek kell tekinteni.

4. A Világszervezeti tagságról (tag, pártoló tag) hozott döntés előtt az elnökség kikérheti a Világszervezet tisztségviselőinek, választott testületei tagjainak, illetve azoknak a tagoknak véleményét, akik a belépni szándékozóval egy munkaterületen végzik tevékenységüket, vagy egy országban élnek.

5. A tagság megszűnik:

  • kilépéssel (a kilépési nyilatkozat megérkezésével az elnökséghez),
  • törléssel (azt a tagot, aki vállalt kötelezettségét nem teljesíti, tagdíját írásbeli felszólítás ellenére több mint egy éve nem fizeti, a rendes közgyűlésen nem vett részt és nem mentette ki magát, az elnökség a tagok sorából törölheti),
  • kizárással (az elnökség azt a tagot, aki a Világszervezet céljainak megvalósítását akadályozza, az Alapszabályt megsérti, kizárja a szervezetből/,
  • a természetes személy halálával, a jogi személy, a jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén jogutód nélküli megszűnésével, végelszámolásával, feloszlatásával

6. A tag jogai:

  • részt vehet a Világszervezet munkájában, rendezvényein,
  • javaslatokat, indítványokat tehet,
  • a számára sérelmes határozatok ellen felszólalhat (fellebbezési jog),
  • javaslatokat tehet szakmai és területi szervezetek, munkabizottságok megalakítására,
  • választhat és bármely tisztségre választható,
  • szabadon tájékozódhat a Világszervezet tevékenységéről, a Világszervezet irataiba betekinthet,
  • igénybe veheti a Világszervezet nyújtotta szolgáltatásokat.

7. A tag kötelezettségei:

  • előmozdítani a Világszervezet céljainak megvalósítását, szellemi, erkölcsi és anyagi támogatással (művek, ösztöndíjak, előadások felajánlásával, adományokkal, stb.)
  • az elnökség által megállapított tagdíjat pontosan fizetni

9. A pártoló tag jogai és kötelezettségei:

  • részt vehet a Világszervezet munkájában, rendezvényein
  • javaslatokat, indítványokat tehet
  • vállalásait köteles teljesíteni
  • a jogi személy pártoló tagok jogaikat és kötelezettségeiket a bejegyzett képviselőik útján gyakorolják, illetve teljesítik

IV. A Világszervezet fölépítése és testületei:

A Világszervezet a területi elv alapján működik. Magyarország, Románia, Szerbia, Ukrajna, Szlovákia 1 - 1 régiót képez.

Az elnökség a működés támogatására a régión belül további területi egységet/ket határozhat meg, ahol területi megbízottat kérhet föl a kapcsolattartásra és szervezésre. A területi megbízott tanácskozási jogú állandó résztvevője az elnökségi üléseknek.

  1. A közgyűlés:

A közgyűlés a Világszervezet legfelső döntéshozó fóruma, amely 4 évenként tartja üléseit (rendes közgyűlés). A közgyűlést az elnök hívja össze. A tárgysorozatot, és a napirendi javaslatot tartalmazó meghívót a közgyűlés kitűzött időpontja előtt egy hónappal meg kell kapniuk a tagoknak.

Az elnöknek rendkívüli közgyűlést kell összehívni, ha azt a tagok egyharmada, vagy az elnökség tagjainak többsége írásban az ok és a cél megjelölésével kéri.

A közgyűlésen a Világszervezet minden tagja részt vehet. A tagdíjhátralékban lévők szavazati és választójogukat nem gyakorolhatják, csak tanácskozási joggal vehetnek részt a közgyűlés munkájában. A pártoló tagok (a szervezetek képviselők útján) ugyancsak tanácskozási joggal vehetnek részt a közgyűlésen. A tagságukban felfüggesztettek a közgyűlésen tanácskozási joggal vehetnek részt.

A közgyűlés határozatképes, ha azon a szavazati joggal rendelkező tagoknak 50 %-a + 1 fő megjelenik. Ha a közgyűlésen megjelent tagok létszáma nem éri el az 50 % + 1 főt, de nem kevesebb, mint a tagok 25%-a + 1 fő, a jelenlévők egyhangú igenlő szavazásával a közgyűlés változatlan napirenddel az Alapszabályban megfogalmazott jogok gyakorlásával megtartható.

A közgyűlés - az elnök megválasztásának kivételével - nyílt szavazással, szótöbbséggel (a közgyűlésen megjelent tagok 50 %-a + 1 fő) dönt.
Titkos szavazást kell elrendelni, ha a közgyűlésen megjelent tagok 10 %-a azt kéri.

A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:

  • az Alapszabály elfogadása és módosítása,
  • a Világszervezet elnöksége, elnöke és számvizsgáló bizottsági tagjai megválasztása négyéves időtartamra,
  • az elnökség összetételének meghatározása
  • döntés más szervezetekkel való egyesülésről, kétharmados szavazással,
  • döntés a Világszervezet feloszlásáról, a vagyon, a dokumentáció elhelyezéséről kétharmados szavazással.

  2. Régiók, választmányi tagok:

a) A régiók üléseiket évente legalább 2 alkalommal tartják. A régióülések a régió tagjai számára nyilvánosak. A régióülésnek állandó tagjai a régióelnök, a régió elnökségi tagjai, a régió által választott régióelnök-helyettes, a régió számvizsgáló bizottsági tagja, a választmányi tagok, a hallgatói tagozat régióelnöke.

A régióülés határozatképes, ha azon az állandó tagok 50 %-a + 1 fő megjelenik.

A régióülés nyílt szavazással, szótöbbséggel (a megjelent állandó tagok 50 %-a + 1 fő dönt). Titkos szavazást kell elrendelni a régióülésen megjelent állandó tagok 10 %-ának kérésére.

A régióülések működési szabályzatát az elnökség hagyja jóvá.

b) Régiónként minden megkezdett 20 tagra 1 fő választmányi tag választható. A választmányi tagokat a tagok vagy írásbeli nyilatkozattal, vagy ülésen, hiteles jegyzőkönyv alapján jelölik. 19 tag jelölésével a választmányi tag megválasztottnak tekintendő. A régiókban a szórványban élők képviseletére - ahol területileg indokolt - 20 fős létszám alatt a régióülés választmányi tagot kooptálhat. A kooptált tagnak tanácskozási joga van.

  3. Az elnökség:

A Világszervezet ügyintéző szerve. Hatáskörébe tartozik minden olyan kérdés, melyet az alapszabály nem utal a Világszervezet más választott szervezetének, tisztségviselőjének hatáskörébe.

Az elnökség 9 tagú: 8 tagját és az elnököt 4 éves időtartamra a Világszervezet tagjai közül a közgyűlés választja meg úgy, hogy az elnökségbe a magyarországi tagok 3 főt, a romániai tagok 2 főt, szerbiai, szlovákiai, ukrajnai tagjai 1-1 főt jelölnek.

Az elnökség tagjai sorából 2 alelnököt választ.
A magyarországi és a romániai elnökségi tagok közül egy a magyarországi, illetve a romániai régió elnöke. A többi régióban az elnökségi tag az adott területen régióelnök.
A régióelnök - az elnökség tájékoztatásával és meghívásával - a régió ügyeit érintő kérdésekben szükség szerinti gyakorisággal, de évente legalább kétszer, régióülést hív egybe.

Az elnökség kizárólagos hatásköre: a közgyűlések közötti időszakban az elnökség gondoskodik a közgyűlés határozatainak végrehajtásáról, és a szervezet az Alapszabálynak megfelelő működéséről, s erről a közgyűlésnek számol be.

Az elnökség jogköre mindenekelőtt:

  • elfogadja, vagy elutasítja a tag, a pártoló tag belépési nyilatkozatát,
  • megtárgyalja és előkészíti a közgyűlés és a választmány elé kerülő tervezeteket és javaslatokat (így a tárgysorozat- és a napirendtervezetet is),
  • a Világszervezet céljainak elérése érdekében munkabizottságokat állíthat fel,
  • a regionális, helyi vagy szakmai csoportok, szervezetek megalakításáról, csatlakozásáról (belépéséről) szóló döntést előkészíti választmányi ülési határozathozatalra,
  • kezeli a Világszervezet vagyonát,
  • alapítványokat létesíthet, ösztöndíjakat adhat, díjakat, másodlagos tevékenységként gazdasági társaságokat alapíthat, a V. fejezet kikötésével.
  • méltányosságból mérsékelheti, vagy el is engedheti a tagdíjat, más felajánlást beszámíthat a tagdíj fejében,
  • hazai és külföldi szervezetekkel, személyekkel megállapodásokat, szerződések kötése, közös állásfoglalások kiadása,
  • az éves zárszámadás és költségvetés elfogadása, annak a választmány és a számvizsgáló bizottság elé terjesztése,
  • régióülések működési szabályzatának jóváhagyása,
  • a Világszervezeten belül alakult egyéb szervezeti egységek működési szabályzatának jóváhagyása
  • az éves költségvetés és a zárszámadás megvitatása az elnökség és a számvizsgáló bizottság beszámolója alapján,
  • a tagdíj megállapítása,
  • regionális, helyi vagy szakmai csoportok, szervezetek, szerveződések megalakításának, csatlakozásának, belépésének elfogadása,
  • döntés a Világszervezet társult tagsági viszonyáról
  • jóváhagyja a régióülések működési szabályzatát
  • meghatározza a közgyűlések rendjét, s a tisztújítások választási szabályait

Az elnökség üléseit legalább félévenként tartja. Az elnökséget az elnök hívja egybe. A tagok vagy a küldöttek egyharmadának vagy az elnökség többségének az ok és a cél megjelölésével történő kérésére az elnök köteles az elnökséget összehívni.

Az elnökség határozatképes, ha az elnök és legalább négy tag jelen van.
Határozatait nyílt szavazással, szótöbbséggel hozza (az ülésen jelenlévő elnökségi tagok 50 %-a + 1 fő), szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt. Bármely tag kérésére titkos szavazást kell elrendelni.
Amennyiben az elnökség tagjai azt egyhangúan elfogadják, a távollévő elnökségi tag írásban, vagy faxon is nyilatkozatot tehet, szavazatát leadhatja, ez azonban az elnökségi ülés határozatképességét nem befolyásolhatja.

4. A Magyar Állatorvosok Világszervezetének elnöke:

Az elnököt 4 éves időszakra a közgyűlés választja meg, titkos szavazással.
Az elnököt a közgyűlésen a tagok jelölik. A jelöltet a jelenlevők 20%-ának támogatásával a szavazó listára kell venni. Képviseli a Világszervezetet bel- és külkapcsolatokban.
Összehívja a közgyűlést, és összehívja és vezeti az elnökség üléseit. Javaslatot tesz az elnökségi ülések napirendjére és tárgysorozatára, gondoskodik az ott hozott határozatok végrehajtásáról.
Akadályoztatása esetén kijelöli az őt helyettesítő elnökségi tagot. Ha ez elmarad, az elnöki jogkört az elnök akadályoztatása esetén az idősebb alelnök gyakorolja. Az elnök elhalálozása vagy egyéb tartós akadályoztatása esetén az idősebb alelnök az elnöki jogkört a következő közgyűlésig gyakorolja. Az elnök a Világszervezet alkalmazottai fölött munkáltatói joggal rendelkezik.

5. A számvizsgáló bizottság:

A számvizsgáló bizottság ellenőrzi a Magyar Állatorvosok Világszervezete gazdálkodását. Évente ellenőrzi a költségvetés végrehajtását, és jelentését az elnökség elé terjeszti. A számvizsgáló bizottság kidolgozza ügyrendjét és azt az elnökség hagyja jóvá. A számvizsgáló bizottságba minden régióból 1 fő jelölhető bizottsági tagként. Tagjai sorából maga választja meg elnökét, aki összehívja és vezeti az üléseket.

6. Állatorvostan-hallgatói Tagozat:

A Világszervezet hallgatói tagozatát az állatorvos-képző intézmények csoportjai alkotják. Régiónként, a régióelnök szervezésében működik. A kapcsolattartás feladatát a Tagozat által megválasztott régió-koordinátorok látják el. A koordinátorok 1 főt választanak maguk közül, aki az elnökkel és az elnökséggel tartja a kapcsolatot, az elnökségi üléseken tanácskozási joggal vehet részt. A koordinátorok a Világszervezet választmányi ülésein tanácskozási joggal vehetnek részt.

7. A Világszervezet adminisztrációja:

A Világszervezet feladatai ellátására központi és regionális irodákat szervezhet. Az irodák működtetésére titkári posztot létesíthet.

8. Szakbizottságok:

A Világszervezet célkitűzéseit érintő kérdésekben állandó vagy ideiglenes szakbizottságot hozhat létre. A szakbizottságok működési szabályzatuk alapján működnek, működési szabályzatukat az elnök hagyja jóvá.

V. A Magyar Állatorvosok Világszervezetének gazdálkodása:

A Világszervezet vagyona a befizetett tagdíjakból, felajánlásokból, egyéb forrásokból (ajándékozás, hagyaték stb.) származik. A Világszervezet céljai megvalósítása érdekében díjakat alapíthat, alapítványt tehet, az elnökség egyhangú igen szavazatával másodlagosan végzett vállalkozói tevékenységet folytathat, valamint másodlagos tevékenységként gazdasági társaságokat alapíthat. A Világszervezet tartozásaiért vagyonával felel. A tagok a tagdíj megfizetésén túl a Világszervezet tartozásaiért nem felelnek. Az utalványozáshoz legalább két személy: az elnök/akadályoztatása esetén alelnök/ és egy alelnök illetve egy elnökségi tag együttes aláírása szükséges.

VI. A Magyar Állatorvosok Világszervezetének szabályzatai:

Az elnökség kidolgozza a működéshez szükséges szabályzatokat, és azokat a soronkövetkező közgyűlés elé terjeszti jóváhagyásra. A közgyűlési jóváhagyásig a szabályzat hatályosnak tekintendő.
A Világszervezet szabályzatait az Alapszabállyal összhangban kell kidolgozni, azok az Alapszabállyal ellentétes rendelkezést nem tartalmazhatnak.

 VII. A Magyar Állatorvosok Világszervezetének megszűnése:

A Világszervezet megszűnik, ha

  • feloszlatását vagy más szervezettel való egyesülését a közgyűlés kétharmados többséggel hozott határozatával kimondja
  • az arra jogosult szerv feloszlatja, illetőleg megszűnését megállapítja
  • vagyonát, okmányait, ha a közgyűlés erről másként nem határoz, a Magyar Országos Állatorvos Egyesületre hagyományozza.

VIII. Záró rendelkezések:

1. A Magyar Állatorvosok Világszervezete bármely tisztségének megüresedése esetén a tisztségbe - az elnök kivételével -a választásokon a következő legtöbb szavazatot kapott jelölt lép.
2. Ha a VIII. 1. pontja nem alkalmazható és a két közgyűlés között bármely küldött megbízatása bármely okból megszűnik, az általa képviselt régió, ország tagjai - az általuk meghatározott jelölési eljárás során - új küldöttet jelölnek, akit a következő választmányi ülés választ meg.
Ha a VIII. 1. pontja nem alkalmazható és két közgyűlés között bármely elnökségi tag megbízatása bármely okból megszűnik, az általa képviselt régió vagy ország tagjai - az általuk meghatározott jelölési eljárás során - új elnökségi tagot jelölnek, akit a következő választmányi ülés választ meg.
4. Egy-egy régió önmagában nem érvényesíthet sem az elnökségben, sem a választmányban, sem a közgyűlésben - még megfelelő létszám esetén sem -szavazati többséget.
5. Világszervezet célkitűzéseinek megvalósítását személyes tevékenységükkel eredményesen támogató tagok és más személyek részére oklevelet, tárgyi jutalmat, világszervezeti kitüntető jelvényt adományozhat.
6. A világszervezeti tagság nem zárja ki más szakmai társadalmi szervezetekben a tagsági viszonyt, amennyiben annak alapszabálya nem ellentétes a Világszervezet céljaival, értékeivel és érdekeivel.

Szováta, 2011. november 18.

dr. Szieberth István
a Magyar Állatorvosok Világszervezetének
elnöke

Vissza a lap tetejére